TRIKA s poselstvím a nová produktová řada

TRIKA s poselstvím a nová produktová řada

Print Friendly, PDF & Email

K vánocům mi udělala rodina radost, když jsem pod stromečkem objevil tričko s potiskem Jeronýma Pražského, o jehož životě jsem napsal knihu. Návrh udělala dcera, a moc se mi líbil. Začal jsem ho samozřejmě nosit, a přátelé, i zcela cizí lidé se mě ptali, kde jsem tričko sehnal. Zájemců přibývalo, a tak jsme se rozhodli podělit a zavést s tímto tričkem novou produktovou řadu „TRIKA s poselstvím”, ve které se chceme věnovat dalším podobným.

Abych řekl pravdu, nejprve se nám to moc nechtělo, ale když vidíme, co vše dnes je možné na tričkách nosit, tak jsme si řekli, proč se nezaměřit na tento způsob – také řeči i pomocí poselství těch, jejichž hlas souzní s našimi vlastními hodnotami. Trochu nám v té záplavě podobných triček, které lze vidět v nabídkách na internetu, chybí některé motivy, zejména vycházející z našeho dějinného vědomí. A tak jsme se rozhodli, že budeme postupně rozšiřovat nabídku o další podobná trika s dalšími historickými osobami a poselstvími, které jistě mají stále moc nás oslovit i komunikovat.

Prvním z nich je tričko s nadčasovým poselstvím Jeronýma Pražského, prvního českého filosofa a vlastence. Výrok „Národ má být ve své zemi hlavou, nikoliv ocasem.“ pronesl Jeroným Pražský 3. ledna 1409 při svém vystoupení na slavnostní závěrečné disputaci na Pražské univerzitě, kde se ostře ohradil proti kaceřování českého jazyka a urážení celého Českého království jeho nařčením z kacířství ze strany členů jiných univerzitních národů, zastupujících mocenské zájmy církve a papeže. Nakonec byl tento mistr několika evropských univerzit za své filozofické a teologické názory a postoje upálen římsko-katolickou církví rok po Mistru Janu Husovi v Kostnici 30. května 1416.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail