NOVINKA – Zoe Klusáková-Svobodová: O tom, co bylo. Životopis Svobodovy rodiny

NOVINKA – Zoe Klusáková-Svobodová: O tom, co bylo. Životopis Svobodovy rodiny

Print Friendly, PDF & Email

Zoe Klusáková-Svobodová: O tom, co bylo. Životopis Svobodovy rodiny

  • vázaná, 304 stran, cena 330 Kč
  • sleva 10% pro odběratele webu www.noos.cz.

Kniha vzpomínek Zoe Klusákové, dcery armádního generála Ludvíka Svobody, sedmého prezidenta Československé republiky, je velmi osobním návratem do doby první republiky, let druhé světové války, i do let poválečných. Autorka vzpomíná na své rodiče, bratra, a na celou řadu rodinných událostí. Její vyprávění ukazuje na příkladu osudu jedné rodiny, jak velké dějiny, které měnily běh života celé společnosti, zasahovaly do života rodin a jednotlivců, když nechtěly být jen nezúčastněnými pozorovateli dění a bezbrannými obětmi událostí.

Ústředními postavami autorčina vzpomínání jsou výrazné osobnosti otce a matky. K jejím vzpomínkám patří nejen šťastná léta dětství v rodině legionáře a důstojníka čs. armády meziválečné republiky, dramatická a pro rodinu tragická léta okupace a únik s matkou před zatčením gestapem v době, kdy otec již byl významnou osobností vojenského zahraničního odboje jako velitel čs. vojenské jednotky v SSSR, ale rovněž léta poválečná, která pro rodinu Svobodovu zdaleka nebyla klidnými a pohodovými. Na společenské proměny a události má autorka svůj názor, se kterým nemusí každý souhlasit, ale který vyplývá, jak poznamenává ve své publikaci, z jejich osobních zkušeností a poznání.

Kniha začíná seznámením jejích rodičů a odjezdem po svatbě do Užhorodu, kde se narodila spolu se svým bratrem. Zde žila rodina v těžších životních podmínkách než v Čechách. Zabývá se i soužitím několika národností pohromadě v této oblasti. Zná dobře problematiku volyňských Čechů a upozorňuje na jejich důležitou úlohu ve vývoji konce 2. světové války.

Válka celou rodinu rozdělila, otec Ludvík Svoboda odešel do zahraničí. Ona zůstala s matkou a bratrem v Kroměříži, kde pomáhali jiným rodinám a výsadkářům. Seznamuje čtenáře s činy statečných lidí za války, nejen těch, kteří ji a její matku několik let skrývali v ilegalitě. V této souvislosti se zmiňuje i o několika falešných zprávách o jejich úkrytech a těch, kteří jim „údajně“ pomáhali.

Dále popisuje roky studií a pracovní pobyty se svým manželem v zahraničí. Nevynechává ani ožehavé politické otázky a události jako je německá otázka, reparace, nebo rok 1968, jehož událostmi se zabývá detailně.

Svého otce líčí jako milující a moudrou hlavu rodiny, vojáka, který sloužil své vlasti a k příslušníkům svých bojových jednotek se choval jako k vlastním členům rodiny a vždy se s nimi účastnil bojů. Nepřestal pomáhat naší zemi ani v době, kdy byl z politiky diskriminován. Jako prezident republiky se stýkal nejen s představiteli tehdejšího východního bloku.

Knihu je možná objednat v našem e-shopu zde.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail