Smutná zpráva

Smutná zpráva

Print Friendly, PDF & Email

V pátek 22.9. 2017 ve věku 91 let odešel náš kamarád a vynikající člověk, PhDr. Antonín Benčík, CSc a autor knih Téma: Alexander Dubček, Operace Dunaj a spoluautor knihy Vražda jménem republiky, které mu vydalo naše nakladatelství mimo jiné jeho tituly.

Antonín Benčík se narodil v Bratislavě, pracoval jako vědecký pracovník ve Vojenském historickém ústavu v Praze v letech 1958 – 1970. V letech 1971 – 1989 vykonával z politických důvodů různá dělnická zaměstnání. V tomto období, kdy nemohl pracovat tvůrčím způsobem v oboru mu vlastním, si přesto jeho tvořivý duch našel cestu, a tak se věnoval uměleckému řezbářství a mohlo tak vzniknout na tři sta jedinečných obrazů. Je jedinečným důkazem, že ani největší represe nezabrání tvořivému duchu se projevovat.

V období 1990 – 1992 byl členem Komise vlády ČSFR pro analýzu let 1967 – 1970. Byl činorodým členem českého Klubu autorů literatury faktu a Obce spisovatelské.

Mimo jiné se podílel na rehabilitaci českého vojáka a vlastence Heliodora Píky, odsouzeného v politických procesech v 50. letech.

Máme tě rádi Tondo!

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail