NOVINKA – Nástěnný kalendář 2018

NOVINKA – Nástěnný kalendář 2018

Print Friendly, PDF & Email

Cítění duše – nástěnný kalendář pro rok 2018, autor René Hrala

Kalendář obsahuje umělecké fotografie autora na samostatném listě pro každý měsíc. Fotografie jsou doplněny kontemplativními otázkami, autora Jiřího Krutiny, nastiňujícími metafyzické zkušenosti duše. Má plnou informační hodnotu, naleznete v něm státní svátky, měsíční fáze a křestní jména.

Kalendář lze zakoupit v našem e-shopu. Formát A3, 13 barevných listů. Cena 360 Kč

O autorovi:  

René Hrala je současný umělecký fotograf, zaměřující se na metafyzickou uměleckou tvorbu.

Již od mládí jej zajímaly barvy a maloval křídami postavy, zátiší, krajiny a podle reprodukcí obrazů. Jeho obrázky budily údiv a on je rád rozdával. Dostaly se nejen do celostátní výtvarné soutěže, ale i do zahraničí.

Jako první jej učil fotografovat otec, fotograf a fotochemik, fotoaparátem Druex, krajiny i lidi v Týnci nad Labem. Navštěvoval jeho foto kroužek. Již tehdy fotil odvážně snímky v protisvětlu.

Vystudoval obor Reprodukční grafik s maturitou v tiskárně Svoboda v Praze, kde také později pracoval jako litograf. Byl členem fotoklubu a navštěvoval několik kurzů malování a fotografování. Svůj široký zájem o výtvarné umění dále rozvíjel na Střední odborné škole výtvarné na Hollarově náměstí v Praze se zaměřením na propagační výtvarnictví – 1980–83.

Byl zaměstnán jako fotograf v ČTK, dále v Pražské informační službě, v Ústavu dějin umění AVČR, a v dalších letech pracoval v Mánesu, v Českém muzeu výtvarných umění, v Národním muzeu a na Ministerstvu financí.

Roku 2014 předal svůj fotoarchív do muzea v Kolíně, který upravuje a doplňuje.

Svoje fotografie tiskne na čiré fólie, aby byly co nejvíce světelně „akvarelově odlehčené“, cítěné jako dech vědomí, nebo na strukturní papíry „s pevnou zemskou tíží“.

Rád fotografuje reportáže s tématikou zvířat, dětí nebo lidí na okraji společnosti, ztvárňuje krajinářské detaily v proměnách – metamorfózách ve vztahu k vesmíru – transcendence technikou proškrabávání barevných vrstev diapozitivů, ztělesňuje duchovní symboliku ve světelných obrazech a řezbách do papíru, k čemuž jej inspiruje celoživotní zájem o mystiku a meditaci.

Vystavuje v mnoha skupinových i samostatných výstavách u nás i v zahraničí. Fotografie jsou zveřejňovány v novinách, časopisech, knihách, objevují se na kalendářích či plakátech nebo prospektech. Umělec se zúčastňuje fotografických aukcí.

Na otázku, co jej inspiruje, jak se cítí při tvorbě, odpovídá:

Jsem inspirován každým námětem, ve kterém cítím rezonanci neprojevené potenciální moci vědomí v podobě aktuálního vyjádření skrze věčnou aktivitu vědomí Sebe – reflektivní uvědomování. Tvoření je jako aktualizace možného i aktuálního bytí současně vlivem vzájemného napětí mezi těmito základními dimenzemi jediného vědomí. Vědomí tvoří svojí mocí. Cítění je řeč vědomí. Vidění každého tvaru je přítomné cítění jednotlivých tónů mezi sebou i ve vztahu k celé symfonii. Podílím se na prožívání vědomí celým prostorem duše. Já jsem toto vědomí a oživuji tímto světlem fotografické obrazy k věčné pravdě.“

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail